2014. dec 06.

Két robbanás között mobilapp fejlesztés Gázában

írta: KovácsBernadett
Két robbanás között mobilapp fejlesztés Gázában

khaled_hasan_getty.jpgVállalkozást indítani, startuphoz befektetőt találni Magyarországon sem könnyű, de hogy oldják meg ott, ahol még robbantanak is? Úgy, hogy a lakhelyüket elhagyni nem tudó, de internettel rendelkező fiatalok előtt az informatika széleskörű, reális munkalehetőséggé vált. Ha nehéznek érzed céged elindítását vagy felpörgetését, itt egy ösztönzés, hogy ezt újra átgondold.

„Fiatalok építenek startupokat a világ legkeményebb helyeinek egyikén” – hirdeti a kampány, amely közösségi finanszírozással akarja menteni a Gázai-övezet első és egyetlen startup inkubátorát, a Gaza Sky Geekst. Az Indiegogo kampány jól áll, 170%-on túlteljesítették a célt. Sok fiatal kitörési lehetőségét biztosíthatják az így összegyűlt 29 millió forintnyi összeggel, de ettől a körülmények nem változnak: rendkívül rossz politikai környezetben kell fejlődniük, ha utol akarják érni a Szilícium-völgyet, vagy akár Izraelt.

A szervezet korábban a Google-től kapott induló támogatást, most a fenntartáshoz van szükség forrásra. Indiegogo azért lett belőle, mert a Gázát támogatók többsége nyilván másra szán pénzt: ételre, vízre, menedékre, áramra. De a fiataloknak lehetőségre is szükségük van, hogy kezükbe vehessék életüket. A zárt határok mögött a munkanélküliség több mint 50%-os, az 1,7 milliós lakosság fele 18 év alatti, ezért is kellenek lehetőségek a kreativitásra.

A nyáron kiújult gázai konfliktus elhúzódni látszik. Izrael július 8-án a Gázai övezet iszlamista erőit kezdte támadni, amelyet megelőzött három izraeli és egy palesztin tizenéves elrablása és brutális meggyilkolása. 2100 palesztin meghalt, tízezernél több megsérült, 18 ezer elvesztette otthonát, 450 ezer nem jutott vízhez és áramhoz. Augusztusban tűzszünetet kötöttek, de novemberben palesztin szélsőségesek egy zsinagógában gyilkoltak. Azóta a hatóságok és a palesztin fegyveresek között továbbra is vannak kisebb összetűzések. 

Gáza és Ciszjordánia digitális fejlődése 2000-től éppen a bezártság miatt kezdődött: a rokonoktól való elszakítottság és az utcára merészkedés állandó veszélyei miatt itt igazán az internet segítségére szorulnak az emberek. Már ahol elérhető számukra. A Magyarországon inkább kényelmi okokból preferált internetes szolgáltatások használata, mint például az e-bankolás, itt jórészt szükségből terjedtek el. Az internettel való szoros kapcsolat elősegítette és a munkavállalás otthoni alternatívájává tette a programozás tanulását, fellendítve a terület infokommunikációs szektorát. A kényszerűség nem jó, de elgondolkodtató, milyen helyzetekben képes az informatika segíteni a tehetséges fiatalokat, a szegénységből való kiemelkedés mellett.

Az internet elérés a környező arab országokhoz képest jó: bár 3G nincs, WiFi már szinte mindenhol elérhető. A vállalkozó szellem kézzel fogható: egy csapat megnyerte a Gaza Sky Geeks startup versenyét két héttel a nyári konfliktus előtt, majd a bombázások után már másnap megjelentek azzal, hogy mikor tudják kezdeni az inkubálásukat? A versenyre egyébként hatszázan jelentkeztek, 150-et választottak közülük, a fele nő volt. Ők is kiveszik a részüket: az informatikus hallgatók 60%-a nő. A verseny 2. helyezettje is az, Mariam Abultewi harmadéves informatikus hallgatóként nyert, az első nő ezzel Gázában. Biztos befektetői támogatást tudhat maga mögött, az Uberhez hasonló alkalmazása fejlesztéséhez.

gaza0.pngÉs hogy élte meg a Gaza Sky Geeks és környezete a nyári konfliktust? Nagyon rosszul, ezt tartják a leghosszabb és legijesztőbb támadásnak eddig. Hat hétig senki nem tudott aludni. Néhány ismerős cég alkalmazottai otthonról dolgoztak. Valakinek sikerült kijutnia, hogy folytathassa Fullbright-ösztöndíját az USA-ban, de az otthon maradtak közül sokan szüneteltették addig fejlesztésüket.

A 29 éves Alaa Alsalehi mobil adatvédelemmel foglalkozik, és éppen benne volt egy Skype-hívásban kockázati tőke befektetőkkel, amikor a közelben becsapódott egy bomba. A befektetők látták, ahogy elsírja magát. Azt mondja, ő szerencsés, néha barátaival nehezen haladnak az akadozó internet miatt, de másnál nincs víz vagy áram. Más ismerősei autó akkumulátorával töltötték a telefonjaikat áramkimaradáskor, hogy kapcsolatban lehessenek.

Elsősorban közel-keleti kockázati tőke társaságokra számíthatnak, de külön nőknek is működik mentorprogram. A legnagyobb kihívás nem a szegényes infrastruktúra vagy a háborús fenyegetettség számukra, hanem a külföldi befektetők vonzása. Ők sokszor azt hiszik, a termék nem jó, csak mert Gázában készült, de ez nem igaz, épp olyan jó, mint bárhol máshol és ugyanannyit dolgoznak ezért, mint bárhol a világon. Szeretnék bizonyítani, hogy meg tudják csinálni, amit mások is.

Alaa Saqer egy sport témájú közösségi oldalt fejlesztett. Még a családi csirkefarmjuk jelenti megélhetésüket, itt kezd reggelente, utána egész nap a startupján dolgozik. Ő és felesége, Tamar több appot fejlesztettek már, az egyiket több mint 10 ezren töltötték le. Szintén egy bemutatót tartottak Szilícium-völgyi érdeklődőknek, amikor bomba robbant a közelben. Néhány nappal később nekik is menekülniük kellett, mert úgy tűnt, a lakóhelyüket bombázásra jelölték ki. Csak néhány nap múlva mertek visszamenni, de rögtön megjelentek a szervezetnél, hogy milyen visszajelzés jött a Szilícium-völgyből?  

fb_global_entrepreneurship_week.jpgSokan nevezik Gázát szabadtéri börtönnek, hiszen nagyon nehéz a ki- és bejutás. A Gaza Sky Geeks szerencsés, egy humanitárius szervezet segít nekik, a Mercy Corps, amely háborús, fejlődő országokat támogat különböző területeken, a fiatal vállalkozók fejlődését, kapcsolattartását főleg a külvilággal, például engedélyt szereznek az utazásokhoz. Amikor startupok képviselői utaznak, Izrael is átvizsgálja őket, és nyilván eleget tesznek az USA terrorizmus ellenes törvényeinek is.

Lassan Ciszjordánia és Gáza az arab világ egyik leginnovatívabb régiójává válik. A palesztinok idén rendezték meg az Expotech 2014 nevű rendezvényt, ahol bejelentették, hogy jövőre mindenhol lesz WiFi Ramallahban. A ciszjordániai és palesztin fejlődés két éve kezdődött, és nagyságára jellemző, hogy a szakemberek elvándorlása mellett is a palesztin munkaerőpiac 3%-a, azaz 5000 szakember hozza össze Ciszjordánia és Gáza GDP-jének 8%-át.

 

 

Fotó: Khaled Hasan/Getty, Gaza Sky Geeks, Facebook

https://www.indiegogo.com/projects/save-gaza-s-only-startup-acceleratorhttp://www.gazaskygeeks.com/

http://www.wired.com/2014/10/like-build-startup-gaza-strip-bombs-drop/http://www.keletport.hu/index.php/tudomany/2634-gaza-es-ciszjordania-a-kozel-kelet-uj-szilicium-volgye 

Szólj hozzá

tech siker programozás startup informatika app társadalmi felelősségvállalás Google WiFi Indiegogo Geek Nő e-Trend