2017. sze 30.

SCIndikátor – Tudománykommunikációs verseny

írta: KovácsBernadett
SCIndikátor – Tudománykommunikációs verseny

vlad-tchompalov-nknroz5mxzy-unsplash.jpg

Bár a kommunikáció, a self branding és a networking ma már a tudományos és technológiai pályán való érvényesüléshez is elengedhetetlen, számos tudományterület oktatása során még mindig nem kap elegendő hangsúlyt a kommunikációs képességek fejlesztése. A Nők a Tudományban Egyesület második alkalommal hirdeti meg egyetemista és PhD hallgatóknak a SCINDIKÁTOR – TUDOMÁNYKOMMUNIKÁCIÓS VERSENYT, azaz olyanok versenyét, akik szórakoztatóan, érthetően elő tudják adni tudományos ötletüket vagy kutatásukat.

A résztvevőknek lehetőségük nyílik a hatékony kommunikáció, a self branding elsajátítására, és kapcsolatot építhetnek területük piaci, tudományos szereplőivel is. A SCindikátor programban már az indulás első évében, a 2016/17-es tanévben mentori támogatással és különböző szakmai kurzusokkal segítették a kiválasztott pályázókat a kommunikáció, a self branding és a hatékony networking alapjainak elsajátításában. 

A szervező Nők a Tudományban Egyesület célja egy olyan tudományos társadalom megteremtése, ahol mindkét nem egyelő eséllyel indul a tudás megszerzéséért, és szakmai fejlődésük, tudományos projektjeik azonos támogatással szolgálhatják a jövő nemzedékeit. „Missziónk egy olyan ideális világ megteremtése, ahol a nők és férfiak tudása egyformán elismert a társadalmi és a technológiai innováció folyamataiban” – vallja Szigeti Fanni, a NATE ügyvezetője. És hogy valóban van létjogosultsága egy ilyen gondolatnak, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a tavalyi SCIndikátor programban résztvevő 12 döntős és a zsűri tagjai között is közel azonos volt a nemek aránya. 

A tavalyi döntőn az ÉV SCINDIKÁTORA címet Muhi Kristóf, másodéves mérnök-informatikus hallgató vihette haza: az általa fejlesztett, képfeldolgozással működő alkalmazás a vakokat és a gyengénlátókat segíti hangos útmutatásokkal a dombornyomott Rubik-kocka kirakásában. A második díjat Takács Ádám, az Eötvös Loránd Tudományegyetem fizika szakos hallgatója érdemelte ki, a harmadik helyen pedig Solymosi Anita végzett. Anita gépészmérnökként a Pallasz Athéné Egyetem hallgatóiból álló team innovációját mutatta be: a csapat egy magyar fejlesztésű anyagból, szénszállal erősített alumíniumhabból készített az átlagnál 20 kg-mal könnyebb, a törésteszteken kiváló eredményeket elért motorbicikli vázat és lengőkart.  

 

scind.jpg

sci-indikator.hu

Különdíjas lett Korhecz Lilla, a PTE végzős épületgépész hallgatója, aki gépészetileg és formailag is újraalkotta a radiátort: az általa újragondolt, forgatható lamellás változatot bárhol használhatjuk a lakásban, akár térelválasztóként is funkcionálhat.

radiator.jpg

pte.hu

Hogyan és miért érdemes 2017-ben is pályázni?

A pályázatra olyan alap-, mesterszakos vagy doktorandusz hallgatók jelentkezését várják,

  • akik természettudományi, műszaki, informatikai, matematika szakon tanulnak,
  • emellett szeretnék elsajátítani azokat a kommunikációs képességeket, melyek tudományos ötletük, projektjük, kutatási területük kreatív, szórakoztató bemutatásához szükségesek, és szeretnék kamatoztatni megszerzett tudásukat a leendő szponzoraikkal, munkaadóikkal történő találkozás alkalmával is. 

Az előválogatást és az ingyenes képzéseket követően a végső megmérettetésre, a SCINDIKÁTOR program döntője és AZ ÉV SCINDIKÁTORA cím átadása 2018. március végén lesz. Ezen a rendezvényen a jelöltek már szakmai érdeklődők és a lehetséges partnerek, későbbi munkaadók előtt mutathatják meg elhivatottságukat. A legügyesebbek előtt pedig új perspektívák, projektfinanszírozási lehetőségek, és komoly karrierutak is megnyílhatnak. A lehetőség innentől adott.

Az online jelentkezés módja: max. 1 perces saját készítésű, a pályázó tudományos ötletét, kutatását bemutató videóval a JELENTKEZÉS oldalon. Jelentkezési határidő: 2017. október 6. éjfél

 

Rosa Susana Durao Nhancale, tudományos kutató, szoftverfejlesztő

 

A pályázat folyamata 

  1. ELŐVÁLOGATÁS

Az előválogatás során a zsűri az ötlet kidolgozottságát, az előadásmód érthetőségét és minőségét, illetve azt vizsgálja, hogy a pályázó mennyire hitelesen tudja közvetíteni elkötelezettségét témája és annak népszerűsítése iránt. Ha a jelentkező bejut a SCIndikátor programba, máris egy több alkalmas alapozó kommunikációs tréningen vehet részt, mely során szakemberek segítségével sajátíthatja el a helyes beszédtechnikát és fejlesztheti előadásmódját. A tréning hatékony segítséget nyújt a magabiztos szerepléshez és a meggyőző előadásmódhoz.

  1. ELŐDÖNTŐ

A tréningeket követően a zsűri egy elődöntő keretében értékeli, mennyit sikerült a jelölteknek hasznosítaniuk a tanultakból, a továbbjutóknak pedig újabb, egyénre szabott kommunikációs mesterkurzust kínálnak. Itt már célzottan a záró Science Show-ra készítik fel a jelölteket, a beszéd- és előadástechnika mellett azzal is foglalkoznak, hogy milyen vizuális elemekkel teheti a jelölt még emlékezetesebbé az előadását.

  1. SCIENCE SHOW: ORSZÁGOS DÖNTŐ

A program végén a különböző kutatási területek iránt érdeklődő tudományos és piaci szereplők részvételével megrendezett látványos Science Show-ban mutathatják be a jelöltek projektjüket, bizonyíthatják szakmai felkészültségüket és rátermettségüket. Az Év SCIndikátora címet a több száz fős közönség szavazati alapján hirdetik ki, amelyet élőben közvetítenek online.

Zsűritagok:

Dr. Balázsi Katalin, az MTA Energiatudományi Kutatóközpont Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézet Vékonyrétegfizika Laboratóriumának vezetője

Kovács-Bernárdt Tamás, a ChimeIn.co alapítója, a LogMeIn volt ügyvezetője

Maróy Ákos, az Aero Glass, az EU Edge és az átlátszó.hu alapítója

Rosa Susana Durao Nhancale, tudományos kutató, szoftverfejlesztő, mentor

Dr. Simon Vilmos, egyetemi docens, BME VIK Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék, MEDIANETS laborvezető

Turcsányi-Szabó Márta, egyetemi docens, a T@T labor vezetője. ELTE Informatikai Kar Média- és Oktatásinformatika Tanszék

Fiúk és lányok jelentkezésére egyaránt számítanak, és a szervezők különös figyelmet fordítanak arra, hogy a versenyben résztvevők között mindkét nem legalább 40%-ban képviseltesse magát. 

Weboldal

Borítókép innen

 

 

Szólj hozzá

tudomány sztereotípia társadalmi felelősségvállalás Bogyay Katalin Lányok Napja Nők a Tudományban Egyesület